C O M P E T I T I O N

R E S U L T S

2 0 2 0

StarQuest:

(Full Results Coming Soon)

Junior Musical Theatre                                                           5th Place Overall

Senior Contemporary                                                    Choreography Award

(Choreography by Carley Denton)

Ava Couturiaux                                                          3rd Place Overall Soloist

Jonathan Armstrong and Lauren Popple                  3rd Place Overall Duet

& Costume Award

2 0 1 9

Edge Talent Competition:

Intensity Dance Company                                       "Sportsmanship Award" 

Senior Contemporary                                        4th place Elite Teen Division

Senior Tap                                                                           "Best in Tap Award"

Jonathan Armstrong                                        8th place Elite Senior Division

Jillian Captain                                               2nd place Adv. Pre-Teen Division

Noelle Laws                                                  3rd place Adv. Pre-Teen Division

Lily Peck                                              High Point Solo Adv. Pre-Teen Division

Starquest:

Isabel Bennight, Kendall Bowen,

and Charley David                                                                      5th place (Trio)
Juniors' Jazz                                                                                           9th place

Intermediates' Lyrical                                 2nd place/“Elegant Lines Award”

Seniors                                                             Excellence in Musicality Award

Jonathan Armstrong (Tap)                                                                15th place

2 0 1 8

World Ballet Art Competition:

Ballet Conservatory                                                            Best School Award

Morgan Holloway                                                   Potential Award (Group B)

Olivia Davis                                                        2nd Place Classical (Group C)

Mikaela Seale                                                      4th Place Classical (Group C)

Emily McLeod                                                     5th Place Classical (Group C)

Arika Shio                                                           2nd Place Classical (Group D)

Julie Fenske                                                         3rd Place Classical (Group D)

Emily McLeod                                           1st Place Contemporary (Group C)

Mikaela Seale                                           3rd Place Contemporary (Group C)

Arika Shio                                                 1st Place Contemporary (Group D)

Imagine Dance Challange:

Junior Musical Theater                                               "Picture Perfect Award"

Junior Jazz                                                                   3rd place Junior Division

Junior Tap                                                                    8th place Junior Division

Junior Musical Theater                                             9th place Junior Division

Intermediate Lyrical                                                    1st place Teen Division

Intermediate Modern                                                 4th place Teen Division

Intermediate Jazz                                                         5th place Teen Division

Intermediate Tap                                                         6th place Teen Division

Senior Modern                                                         2nd place Senior Division

Senior Contemporary                                              4th place Senior Division

Ava Swartz                                                                     1st place Teen Division

Avery McGlothlin                                                         6th place Teen Division

Sarabeth Armstrong                                       2nd place Adv. Senior Division

Madison Griffiths                                             3rd place Adv. Senior Division

Nathan Bowen                                                 7th place Adv. Senior Division

Jonathan Armstrong                                          6th place Int. Senior Division

Starquest:

Intermediates Lyrical                                                              8th place overall

Junior Jazz                                                                                2nd place overall

Junior Musical Theater                                                           5th place overall

Jillian Captain                                                                          High Gold soloist

Avery McGlothlin                                                                          Top 20 soloist

Ava Swartz                                                   4th place/ Best in Contemporary

Nathan Bowen                                                                             Judge's Award

ALL PHOTOGRAPHY BY

NANCY LOCH

TEL: (972) 317 - 0194

E-MAIL: info@balletconservatory.com

1400 Justin Rd. (FM 407)

Lewisville, TX 75077

Hours of Operation

       Mon - Thur   9-2 and 3:30-8

             Sat              9-11:30  

        Fri & Sun           Closed 

  • Facebook Clean
  • Instagram Clean

© 2014  by  BALLET CONSERVATORY