top of page

Y.A.G.P. ACCOMPLISHMENTS

88346EA8-0194-41CB-BE2C-FB9198CEAA9A.jpeg

2023 Ensemble Finalist "Carmina Burana"

Choreographed by Kelly Lannin

Untitled design (4).png

2 0 2 3

2023 Tampa Finalists:
Ensemble "Carmina Burana" - Choreographed by Kelly Lannin
2023 Dallas Regionals:
Scarlett Keith - Top 12 Contemporary Senior Division
Scarlett Keith - Top 24 Classical Senior Division

Scarlett Keith, 2023

Top 12 Contemporary

Olivia Davis, Ally Wren, and Emily McLeod, %22Veni Emmanuel%22.jpg

"Veni Emmanuel", 2022

Top 12 Ensemble

2 0 2 2

2022 Dallas Regionals:
Lilyana Catellier - Top 24 Classical Junior Division
Scarlett Keith - Top 24 Classical Senior Division
Ensemble "Veni Emmanuel" - Top 12 Ensemble Division

liyana.jpeg

2 0 2 1

2021 Dallas Regionals:
Lilyana Catellier - Top 24 Classical Junior Division

Morgan Holloway - Top 12 Contemporary Senior Division
Olivia Davis, Morgan Holloway, 
& Ally Wren - Top 24 Classical Senior Division

Lilyana Catellier, 2021

Top 24 Classical

YAGP2020DALLAS #119 Urban Perfume Duet m

Tatum Grubb and Ally Wren in "Urban Perfume", 2020

3rd Place Ensemble & New York Finalist

yagp7.jpg

"Veni Emmanuel", 2019

3rd Place Ensemble & New York Finalist

carly yagp.jpg

Carly Greene, 2018

2nd Place Classical & New York Finalist

Greene Denton NY.jpg

Carly Greene and Carley Denton, 2017

New York Finalists

IMG_6161.JPG

Carley Denton, 2016

New York Finalist

PGY_8668 copy_edited.jpg

Mackenna Pieper, 2015

1st Place Classical & New York Finalist

photo 13.JPG

Mackenna Pieper, 2014

1st Place Classical & New York Finalist

photo 1.JPG

Anastasia Tillman, 2013

1st Place Classical & New York Finalist

IMG_7878.JPG

Bridget Polei, Madison McKay, &

Sarah Johnson, 2012

Top 24 Classical

Baby Staci - Harliquinade.jpg

2 0 2 0

2020 New York Finalists:
Ensemble "Urban Perfume" - Choreographed by Shannon Beacham

Ensemble "Lighter Things" - Choreographed by Shanon Tate
Ensemble "Raymonda" - Choreographed by Kelly Lannin
2020 Dallas Regionals:
Morgan Holloway - 3rd Place Classical Senior Division
Olivia Davis - Top 24 Classical Senior Division
Ensemble "Urban Perfume" - 3rd Place Ensemble

2 0 1 9

2019 New York Finalists:

Ensemble “Veni Emmanuel” - Choreographed by Lisa Hess Jones
2019 Dallas Regionals:

Arika Shio, Olivia Davis, & Emily McLeod - Top 24 Classical Senior Division
Morgan Holloway - 1st Place Classical Junior Division
Kailey Scott - Top 24 Classical Junior Division
Ensemble "Veni Emmanuel" - 3rd Place Ensemble

2 0 1 8

2018 New York Finalists:
Carly Greene - Senior Division Finalist
Ensemble “Happy Together” - Choreographed by Lisa Hess Jones
2018 Dallas Regionals:

Ballet Conservatory - Outstanding School Award
Carly Greene - 2nd Place Classical Senior Division
Mikaela Seale, Arika Shio, & Olivia Davis - Top 12 Classical Senior Division
Emily McLeod & Julie Fenske - Top 24 Classical Senior Division
Carly Greene - 3rd Place Contemporary Senior Division
Arika Shio - Top 12 Contemporary Senior Division
Morgan Holloway - Top 24 Classical Junior Division
“Happy Together” - 2nd Place Ensemble
"Cavalry Halt” - 3rd Place Pas de Deux

2 0 1 7

2017 New York Finalists:
Carley Denton - Senior Division Finalist

Carly Greene - Senior Division Finalist
“Esmeralda and Friends” Ensemble - Choreographed by Deborah Weaver
“Journey” Ensemble - Choreographed by Shannon Beacham
2017 Dallas Regionals:

Ballet Conservatory - Outstanding School Award
Carley Denton & Carly Greene - Top 12 Classical Senior Division
Julia Tiller & Mikaela Seale - Top 24 Classical Senior Division
Carly Greene & Ashleigh Eaton - Top 12 Contemporary Senior Division
Emily McLeod & Morgan Holloway - Top 24 Classical Junior Division
“Esmeralda and Friends” - 3rd Place Ensemble

2 0 1 6

2016 New York Finalists:
Carley Denton - Senior Division Finalist
Carly Greene - Junior Division Finalist
2016 Dallas Regionals:
Carley Denton & Madeline Hanly - Top 12 Classical Senior Division
Kristina Lorelli - Top 24 Classical Senior Division
Carley Denton - 2nd Place Contemporary Senior Division
Carly Greene - 3rd Place Classical Junior Division
Mikaela Seale - Top 12 Classical Junior Division
Carly Greene - Top 12 Contemporary Junior Division

2016 Denver Regionals: 
Shanon Tate - Outstanding Choreographer Award

Carley Denton - 2nd Place Contemporary Senior Division

2 0 1 5

2015 New York Finalists:
Mackenna Pieper - Senior Division Finalist
2015 Dallas Regionals:
Mackenna Pieper - 1st Place Classical Senior Division
Julia Tiller - Top 24 Classical Senior Division
Carly Greene - Top 12 Classical Junior Division

Kristina Lorelli & Mikaela Seale - Top 24 Classical Junior Division

Carly Greene - Top 12 Contemporary Junior Division
2015 Austin Regionals:
Madeline Hanly, Olivia Lambert,

& Carley Denton - Top 24 Classical Senior Division
Carley Denton - Top 12 Contemporary Senior Division

2 0 1 4

2014 New York Finalists:
Mackenna Pieper - Junior Division Finalist

"Promenade" Ensemble - Choreographed by Deborah Weaver
2014 Dallas Regionals:
Carley Denton - Top 12 Classical Senior Division
Mackenna Pieper - 1st Place Classical Junior Division
Carly Greene - Top 24 Classical Junior Division
"Promenade" - Top 12 Ensemble

2 0 1 3

2013 New York Finalists:
Alexandria Loy - Senior Division Finalist
Anastasia Tillman - Junior Division Finalist

Mackenna Pieper - Junior Division Finalist
"Evensong" - Ensemble Finalist
2013 Dallas Semi-Finals:
Alexandria Loy & Madison McKay - Top 12 Classical Senior Division
Madeline Hanly & Jimena Flores-Sanchez - Top 24 Classical Senior Division
Anastasia Tillman - 1st Place Classical Junior Division
Mackenna Pieper & Kathleen Uchal - Top 24 Classical Junior Division

Kennedy Sheriff - 2nd Place Contemporary Pre-Competitive Division

2 0 1 2

2012 New York Finalists:
Anastasia Tillman - Junior Division Finalist
2012 Dallas Regionals:
Sarah Johnson, Madison McKay,

& Bridget Polei - Top 24 Classical Senior Division
Sarah Johnson - Top 12 Contemporary Senior Division
Anastasia Tillman - 2nd Place Classical Junior Division
Anastasia Tillman - Top 12 Contemporary Junior Division

2 0 1 1

2011 New York Finalists:

Anastasia Tillman - Pre-Competitive Division Finalist

2011 Houston Semi-Finals:

Sally Schweitzer - Top 12 Classical Senior Division

Sally Schweitzer - 1st Place Contemporary Senior Division

Anastasia Tillman - "Hope Award"

Ballet Conservatory - 3rd Place Ensemble

Anastasia Tillman, 2011

"Hope Award" Recipient & New York Finalist

photo 3.JPG

Laine Habony, 2010

1st Place Classical & New York Finalist

QT6U0570.jpg

Steven Loch & Sally Schweitzer

"Here and Beyond" 3rd Place Ensemble & New York Finalist

Satanella.jpg

"Satanella Pas", 2008 

(Steven Loch & Sally Schweitzer)

1st Place Ensemble & New York Finalist

photo 4.JPG

Kendall Galey, 2008

1st Place Pre-Competitive & New York Finalist

photo 5.JPG

"It's a Good Day", 2007

3rd Place Ensemble & New York Finalist

photo 14.JPG

2 0 1 0

2010 New York Finalists:
Sally Schweitzer - Senior Division Finalist
Laine Habony - Junior Division Finalist
Anastasia Tillman - Pre-Competitive Division Finalist
2010 Dallas Regionals:

Kelly Lannin - Outstanding Teacher
Sally Schweitzer - Top 12 Classical Senior Division
Laine Habony - 1st Place Classical Junior Division
Laine Habony - Top 12 Contemporary Junior Division
Anastasia Tillman - 1st Place Classical Pre-Competitive Division

2 0 0 9

2009 New York Finalists:
Steven Loch - Senior Division Finalist

Sally Schweitzer - Senior Division Finalist
"Here and Beyond" - Ensemble Finalist
2009 Dallas Semi-Finals:

Ballet Conservatory - Outstanding School Award
Steven Loch - 1st Place Classical Senior Division
Sally Schweitzer - Top 12 Classical Senior Division
Steven Loch - 1st Place Contemporary Senior Division

Sally Schweitzer - Top 12 Contemporary Senior Division
Kendall Galey - Top 12 Classical Junior Division
"Here and Beyond" - 3rd Place Ensemble

2 0 0 8

2008 New York Finalists:
Steven Loch - Senior Division Finalist
Sally Schweitzer - Junior Division Finalist

Sarah Johnson - Junior Division Finalist
Kendall Galey - Pre-Competitive Finalist
"Satanella Pas de Deux" - Ensemble Finalist
2008 Dallas Semi- Finals:

Ballet Conservatory - Outstanding School Award

Kelly Lannin - Outstanding Teacher Award
Steven Loch - 2nd Place Classical Senior Division
Steven Loch - 3rd Place Contemporary Senior Division
Katie Livaccari - Top 12 Contemporary Senior Division
Sally Schweitzer - 1st Place Classical Junior Division
Sarah Johnson - 2nd Place Classical Junior Division
Amanda Evans & Taylor Kopp - Top 12 Classical Junior Division
Sally Schweitzer- 3rd Place Contemporary Junior Division

Amanda Evans, Sarah Johnson, 

& Nicole Votolato - Top  12 Contemporary Junior Division
Kendall Galey - 1st Place Pre-Competitive Division
"Satanella Pas de Deux" - 1st Place Ensemble
“Implosion” - Top 12 Ensemble

2 0 0 7

2007 New York Finalists:
Sally Schweitzer - Junior Division Finalist 

Sarah Johnson - Junior Division Finalist
"It's a Good Day" Ensemble - Choreographed by Fabiana Fadlala
2007 Dallas Semi-Finals:
Sally Schweitzer - Top 12 Classical Junior Division
Sarah Johnson & Sally Schweitzer - Top 12 Contemporary Junior Division
"It's a Good Day" - 3rd place Ensemble

2 0 0 6

2006 New York Finalists:
Steven Loch - 3rd Place Junior Division
2006 Dallas Semi-Finals:

Kelly Lannin - Outstanding Teacher
Steven Loch - "Grand Prix Award"
Brittney Dito - Top 12 Classical Junior Division
Brittney Dito & Sally Schweitzer - Top 12 Contemporary Junior Division

Steven Loch, 2006

Grand Prix Award Recipient & 3rd Place at New York Finals

2 0 0 5

2005 YAGP New York Finalists:

Chelsea Dustin - Senior Division Finalist

Ellen Walker - Senior Division Finalist
Steven Loch - Top 7 Men Junior Division

2005 YAGP Dallas Regionals:

Chelsea Dustin & Ellen Walker - Top 12 Classical Senior Division

Chelsea Dustin - 2nd Place Contemporary Senior Division

Ellen Walker - Top 12 Contemporary Senior Division

Steven Loch - Top 12 Classical Junior Division

Steven Loch - 1st Place Contemporary Junior Division

Kaitlin Danis - Top 12 Contemporary Junior Division

Ballet Conservatory - 3rd Place Ensemble

2 0 0 4

2004 YAGP New York Finalists:

Tye Love - Senior Division Finalist
Steven Loch - Junior Division Finalist
Christina Lawrence - Junior Division Finalist
"Rodeo Suite" Ensemble - Choreographed by Lindsay Coe

2004 YAGP AUSTIN Semi Final:

Kelly Lannin - Outstanding Teacher Award

Shanon Tate - Outstanding Choreographer Award
Tye Love - 3rd Place Classical Senior Division

Heather Lawrence - Top 12 Classical Senior Division

Emi Hirota - 3rd Place Contemporary Senior Division
Asia Waters - Top 12 Contemporary Senior Division
Steven Loch - 1st Place Classical Junior Division
Steven Loch - 1st Place Contemporary Junior Division
Christina Lawrence - 3rd Place Contemporary Junior Division

"Big Swans" - 2nd Place Ensemble
"Rodeo Suite" - 3rd Place Ensemble
    

2 0 0 3

2003 YAGP New York Finalists:
Chelsea Dustin - Senior Division Finalist 

Christina Lawrence - Junior Division Finalist

2003 YAGP Denver Semi-Finals:
Chelsea Dustin - Top 12 Contemporary Senior Division
Christina Lawrence - 1st Place Classical Junior Division

2 0 0 1

2001 YAGP New York Finalist:
Courtney Neel - Senior Division Finalist


2001 YAGP Torrington Semi-Final: 
Courtney Neel - Top 12 Classical Senior Division
Courtney Neel - 1st Place Contemporary Senior Division

bottom of page